Сайт за лозята, гроздето, виното и пиячите

 
Сайт за лозята, гроздето, виното и пиячите

Публикации
Времето на СЗ
Новият закон за Виното (?!)
Реколта 2012
Реколта 2011
Добре дошли! :)
Реколта 2010
Форум
Гъмза
История
Истории
Как да съхраняваме
"Вино от грозде"?
За контакти
Фото Галерия


Дегустации Блог

Публикации / Филоксерата - близки срещи от Първи Вид

Филоксерата - близки срещи от Първи Вид
11.05.12 10:47

Автор:Иво Некитов
Днес имах продължение на разговор отпреди година с един приятел от централната част на Северна Бг относно странното поведение на едни негови асми.
Устойчивостта на сортовете от вида Европейска лоза(Vitis Vinifera) на кореновата форма на най-големият и почти фатален бич за лозарството - Филоксерата е на практика 0 по 20-балната система. Все пак, някои местни тероари съдържат в себе си разкази на стопани от началото на миналия век, според които отделни наши сортове притежават някаква(много условна) повишена устойчивост на това ужасно насекомо. А ако говорим и за площи, на които пясъчната фракция в почвата е над 60-70 на сто(Бачово е Йерусалим и един от последните пристани, където този вид теоретично би могъл да се гледа на собствен корен точно поради тая причина!), нещата стават интересни.
Разбира се, не бива да се смята, че ние сме застраховани от тоя риск. Точно затова, промишлените насаждения, създавани от кооперативите по Байтошово време, втората половина на миналия век, са си на американски филоксероустойчиви подложки. 
Все пак, малките лозя на частни стопани по правило се садяха на собствен корен, и докато Лозовата Култура на Северозапада бе още пълнокръвна, тези лозя НИКОГА не са имал проблеми. Въпреки всичко, аз съм на мнение, че филоксерата е и там, както навсякъде в страната. Будят смях твърденията на някои пишман-спецове, че "филоксерата е изчезнала вече". Инвестирай в (поне)няколко декара ново лозе на собствен корен в някоя хубава и тлъста черноземна, алувиална или канелена почва и да видим : ))
Тук може да се види рисунка на корен на Витис Винифера, поразен от нимфите на насекомото. Неприятното е, че при толкова хора, занимаващи се с лозарство и лозарска наука, няма читави снимки на корени с такива поражения в нет-а. Бях вадил някакви стари лози преди години и ми направи впечатление сходство между картината и спомена ми. Все пак, не мога да съм сигурен, тъй като коренчетата на 1-2 годишните лозички, които съм садил, са на съответната подложка и разликата с тези на старата европейска лоза на собствен корен могат да се дължат на морфологичните различия между самите видове. Въпреки всичко, мисля, че случаят не е такъв и тази година ще ми се удаде възможност да проверя: През следващите месеци ще се сдобия с един парцел, на който има старо, запуснато лозе на СК. Лозето е на поне стотина години, но най-любопитното е, че почти няма липсващи лози. Разбира се, чашите са се изродили, растежът е нищожен, плододаване няма, но лозите са ЖИВИ. Всички са на собствен корен - предимно от сортовете Отел(тук няма да коментирам), но и европейските Гъмза и Памид(по обяснения на собственика, от когото го купувам). Нямам намерение да садя лозе там, идеите ми са други, затова, при изкореняването, ще разполагам с голямо количество стари растения, заедно с корените им, които да разглеждам.
Надявам се, ще остане време и желание да направя и някоя снимка, ако има нещо интересно, но мога да се обзаложа, че ще има (явно не фатални) поражения от насекомото.
Дали? Предстои да узнаем в рамките на тая година.
Поздрави.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.148